Przygotowanie zmarłego do pochówku. Co warto wiedzieć?
Każda zmarła osoba zasługuje na godny pochówek. Ogromne znaczenie odgrywa samo przygotowanie zwłok do ostatniej drogi – zabezpieczenie, wyretuszowanie, zamaskowanie objawów rozkładu i innych defektów wyglądu. Należy również zadbać o odpowiedni ubiór i pośmiertną toaletę. Za większość z wymienionych czynności odpowiada wykwalifikowany tanatopraktor, czyli specjalista który jako ostatni zajmuje się ciałem zmarłego. Jak dokładnie przebiega proces przygotowania zwłok do pochówku? Zapraszamy do lektury.
Mycie i dezynfekcja ciała
Pośmiertna toaleta to jeden z podstawowych etapów przygotowania zmarłego do pochówku. W jej zakres wchodzą przede wszystkim przemywanie i dezynfekcja ciała, oczyszczenie zwłok z ciał obcych (głównie przedmiotów powypadkowych) oraz zablokowanie wszelkich otworów organicznych. W przypadku pogrzebów planowanych na długi termin po śmierci, wykorzystuje się metody mające na celu zahamowanie procesu rozkładu. Sprawdzoną techniką jest balsamacja, za sprawą której zwłoki nie gniją, lecz powoli wysychają. Ciało da się też zabezpieczyć poprzez aplikację soli o właściwościach bakteriobójczych (wstrzykuje się ją bezpośrednio do żył). Dzięki temu zmarły może przebywać przez dłuższy czas w temperaturze pokojowej, a także nadaje się do transportu.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się tanatopraktor?
Zabiegi kosmetyczne na zwłokach
Podstawowym zabiegom higienicznym niekiedy towarzyszy kosmetyka. Nie zawsze okazuje się ona konieczna. W jakich sytuacjach warto z niej skorzystać? Oddajmy głos ekspertowi.
Zabiegi kosmetyczne na zwłokach zazwyczaj są wykonywane na życzenie rodziny zmarłego. Decydujemy się na nie zwłaszcza w sytuacjach, gdy stan zwłok nie prezentuje się najlepiej, np. uległy one znaczącemu uszczerbkowi w wyniku wypadku bądź choroby. W trakcie prac kosmetycznych wykorzystuje się profesjonalne preparaty – barwniki poprawiające koloryt skóry, specyfiki maskujące przebarwienia itd. W najbardziej skomplikowanych przypadkach konieczna okazuje się rekonstrukcja zwłok, która umożliwia dokładne zatuszowanie ubytków na ciele – objaśnia przedstawiciel wrocławskiego Zakładu Usług Pogrzebowych ANUBIS.
Przygotowanie ubioru
Ubranie zmarłego pełni dwojaką rolę. Z jednej strony jest to kolejny sposób na zatuszowanie mankamentów wyglądu. Z drugiej natomiast chodzi o pewnego rodzaju rytuał. Zapewnienie odpowiedniego stroju to oznaka szacunku wobec osoby zmarłej, która zostaje pochowana w niezwykle godny i schludny sposób. Dobór ubioru leży oczywiście po stronie rodziny. Oprócz standardowego stroju, do wyboru jest szereg dodatków – rękawiczek, kapeluszy, woalek itp. Strój może odpowiadać temu, jaki zmarły lubił nosić na co dzień. Może też przyjąć charakter oficjalny, odświętny bądź inny, zależnie od preferencji bliskich lub ostatniej woli zmarłego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana