Jak pochować nienarodzone dziecko?

Formalności związane z pochówkiem nienarodzonego dziecka różnią się nieco od tych, które występują w przypadku osób zarejestrowanych w urzędzie. Takie pogrzeby nie są jednak rzadkością, dlatego warto orientować się w dokładnym przebiegu całego procesu. Jak pochować nienarodzone dziecko i gdzie można to zrobić? Jak przedstawia się ta sytuacja w kontekście obrządków religijnych?
Odpowiednie dokumenty
W Polsce istnieje obowiązek organizowania pogrzebu dla dzieci, które zmarły po 22 tygodniu ciąży. W innym przypadku wybór należy wyłącznie do niedoszłych rodziców. Bez względu na sytuację, w celu pochowania dziecka należy zdobyć wymagane dokumenty, czyli pisemne zgłoszenie narodzin oraz kartę zgonu. Podczas wypełniania takich formalności konieczne jest określenie płci, podanie imienia oraz daty urodzenia i śmierci.
Często zdarza się, że wskazanie płci dziecka jest niemożliwe ze względu na zbyt wczesne stadium ciąży. W takich przypadkach decyzja należy do rodziców. Niektóre pary decydują się na wykonanie badań genetycznych ostatecznie rozwiązujących tę kwestię, jednak taki krok wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty wynoszącej nawet kilkaset złotych.
Uzyskanie karty martwego urodzenia wiąże się również z możliwością ubiegania się o zasiłek pogrzebowy, który pozwala na pokrycie kosztów związanych z organizacją całej ceremonii. Wówczas konieczne jest jednak ustalenie dokładnej płci dziecka. Do zwykłego pogrzebu bez przyznawania zasiłku wystarczy wyłącznie karta zgonu.
Nienarodzone dziecko a obrządki religijne
Kwestia pochówku nienarodzonego dziecka w obrządku katolickim jest dosyć skomplikowana. Teoretycznie chęć zorganizowania takiego pogrzebu może być uważana za zgodę na chrzest, jednak zdarzają się parafie, które kategorycznie odmawiają pomocy w podobnych sytuacjach. W większości przypadków można jednak zamówić mszę oraz standardową, religijną ceremonię nieróżniącą się niczym od obrządków realizowanych w przypadku osób ochrzczonych.
- Pogrzeb nienarodzonego dziecka nie musi przebiegać w obrządku religijnym. Obecnie coraz częściej organizuje się ceremonie świeckie. Wszystko zależy wyłącznie od potrzeb rodziców – mówi pracownik zakładu pogrzebowego Concordia.
Pogrzeb dziecka nienarodzonego
Bez względu na fakt, czy pogrzeb ma przyjąć charakter religijny, czy świecki, istnieje kilka opcji na pochowanie nienarodzonego dziecka. Pierwszą z nich jest skorzystanie z grobu rodzinnego, co stanowi dobre rozwiązanie w przypadku maluchów zmarłych w zaawansowanych stadiach ciąży. Kolejną opcją może być anonimowe umieszczenie ciała w zbiorowej mogile przeznaczonej wyłącznie dla dzieci nienarodzonych. Na takie rozwiązanie bardzo często decydują się szpitale oraz organizacje wyręczające rodziców dotkniętych stratą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Credo Kompleksowe Usługi Pogrzebowe Krzysztof Sosna
Pogrzebowe usługi
woj. śląskie44-361 Syrynia, 8 Maja 17