Zakłady pogrzebowe czy krematoria?

Zakłady pogrzebowe czy krematoria?

Coraz częściej krematoria są wybierane jako forma pochówku zmarłego. Rozpowszechnia się pogląd, że są one bardzo dobrym zamiennikiem tradycyjnych pogrzebów oraz przekonanie o ich łatwej dostępności i korzystnych warunkach finansowych dla rodzin organizujących spopielanie ciała bliskiego. Mimo wszystko jednak wciąż najbardziej uznawaną formą są tradycyjne pogrzeby, których organizacją zajmują się zakłady pogrzebowe.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o obu formach pogrzebów. Z czym wiążą się obie decyzje, jak wybrać odpowiednią oraz jak przygotować się do wybranego rodzaju pogrzebu?

Zakłady pogrzebowe

Zakład pogrzebowy pomoże w organizacji całego pogrzebu, czuwa nad wszystkimi etapami przygotowań. Odpowiada za godne przygotowanie ciała zmarłego do pochówku, uczestniczy w bezpośredniej komunikacji z rodziną zmarłego, dopracowuje szczegóły związane z pogrzebem i na samym końcu uczestniczy w pogrzebie. Organizacja pogrzebów jest najogólniej ujętym zadaniem, którym zajmują się zakłady pogrzebowe. Do szczegółowych działań należą: sprzedaż trumien, rozprowadzanie klepsydr, przygotowywanie ciała zmarłego (ubiór i kosmetyka pośmiertna), przetrzymywanie ciała w chłodni, organizowanie pogrzebu w ramach zasiłku pogrzebowego, transport zmarłych, organizowanie kwiatów, nagłośnienie pogrzebu i wiele innych. Niektóre zakłady pogrzebowe zajmują się również kremacją ciał.

Krematoria

Oprócz zakładów pogrzebowych, które w swojej ofercie zapewniają kremację, w coraz większej liczbie miast powstają nowe spopielarnie. Podczas spopielania zwłok ciało powinno być przygotowane tak samo jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu. W związku z tym zmarły podlega odpowiednim zabiegom kosmetycznym oraz jest ubierany w zwykłe ubranie albo w specjalny całun. Do kremacji potrzebna jest trumna. Różni się ona jednak od zwykłych trumien – wykonana jest z ekologicznych materiałów i pozbawiona jest wszelkich ozdób i dodatków. Spopielone prochy umieszczone zostają w wybranej urnie. Oprócz samego procesu spalania krematoria umożliwiają należyte pożegnanie rodzin ze zmarłymi. W tym celu udostępniają specjalną salę, zwaną salą pożegnań. Do przewożenia urny z prochami nie jest konieczny specjalny transport.

Niezależnie od tego, którą formę pogrzebu wybierzemy, możemy być pewni, że dobrze wybrana firma wykonująca usługi zatroszczy się o całość działań związanych z pochówkiem. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać właściwą firmę, która w profesjonalny sposób wykona usługi pogrzebowe oraz będzie traktowała z poszanowaniem ciało zmarłego, a ze zrozumieniem – rodzinę zmarłej osoby.