Wszystkie etapy przygotowań pogrzebu

Wszystkie etapy przygotowań pogrzebu

Poniżej przedstawiamy wszystkie kolejne kroki, które musimy podjąć, jeśli przygotowujemy pogrzeb bliskiej osoby. Poradnik pozwoli nie zapomnieć nam o żadnym z ważnych elementów przygotowań oraz wskaże na formalności, które musimy wypełnić. Porady są wartościowe nie tylko dla tych, którzy przygotowują pogrzeb. Wyjaśniamy także, kiedy warto skorzystać z katalogu pogrzebowego i przekonujemy, że katalog pogrzebowy jest niezwykle pomocny.

Miejsce pochówku

Na samym początku musimy określić miejsce pochówku. Wyszukiwarka umożliwia znalezienie wszystkich cmentarzy we wszystkich lokalizacjach. Jeśli mamy ustalone lub, jeśli istnieje taka potrzeba, wykupione miejsce pochówku – wybieramy trumnę do pochówku. W tym celu musimy odnaleźć odpowiedni zakład stolarstwa pogrzebowego, hurtownię produkującą trumny albo zakład pogrzebowy, który także zapewnia wybór trumien.

Wybór nagrobka

Następnym krokiem jest wybór nagrobka. Bogata oferta zakładów kamieniarskich pozwoli wybrać solidny nagrobek z najlepszej jakości materiałów, które zagwarantują trwałość i odporność. Zakłady kamieniarskie wykonają również krzyż, płaskorzeźby i figury na nagrobek. Firmy z branży fotoceramicznej upamiętnią zmarłą osobę portretem nagrobkowym.

Zakład pogrzebowy

Osobną kwestią, poza wyborem wspomnianych elementów, jest wybór zakładu pogrzebowego. Należy on do najistotniejszych wyborów. Zakład pogrzebowy bowiem czuwa nad całością pogrzebu i poszczególnymi krokami, a także dba o godny pochówek oraz ma stały i bezpośredni kontakt z bliskimi zmarłego. Pamiętajmy również, że wybór zakładu pogrzebowego powinien być umotywowany lokalizacją. Aby usprawnić nasze działania i zaoszczędzić czas, szukajmy wśród lokalnej oferty firm pogrzebowych.

Krematoria

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku decyzji o spopieleniu ciała. Wówczas pierwszym krokiem będzie wybór krematorium, następnie zaś – trumny kremacyjnej i urny na prochy.

Transport zwłok

W wielu przypadkach wymagany jest wybór transportu. Warto wybrać najlepsze usługi transportowe pośród firm zajmujących się transportem zwłok. Transport zwłok jest konieczny w sytuacji, gdy śmierć nastąpiła z dala od miejsca zamieszkania.

Organizacja uroczystości pogrzebowej

Jeśli zaplanowaliśmy już sam pochówek zmarłego i przygotowania do pogrzebu, czas na organizację uroczystości pogrzebowej. Jeśli planujemy uroczystość kościelną w intencji zmarłego, możemy wspomóc się wyszukiwarką, która wskaże nam wszystkie kościoły w odpowiedniej dla nas lokalizacji. Bez wątpienia będziemy potrzebowali również kwiaciarni, w której zamówimy kwiaty na grób, wieńce i wiązanki.

Oprawa uroczystości pogrzebowych

W zorganizowaniu pięknej uroczystości pogrzebowej pomoże odpowiednio wybrana oprawa muzyczna. Poszczególne osoby preferują pamiątkową fotorelację z wydarzenia. Wszystkie elementy oprawy pogrzebowej wybieramy na indywidualne życzenie i zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wielu z nas decyduje się na organizację stypy, równie często potrzebne jest wynajęcie autokaru dla uczestników ceremonii.

Opieka nad grobem

Wszystko nie kończy się na samym pogrzebie, dlatego tak ważne jest zapewnienie należytej opieki nad grobem. Bardzo często brakuje nam zdrowia albo po prostu czasu, aby odpowiednio zadbać o grób bliskiego. Z pomocą przychodzą nam firmy sprzątające groby, które zajmą się nagrobkami nie tylko od święta, lecz także na co dzień. W ofercie takich firm znajdzie się zarówno sprzątanie grobu, zapalanie zniczy i organizacja kwiatów, jak i mycie nagrobków, specjalne zabiegi pielęgnacyjne oraz roboty wokół grobu, np. naprawa ławki.

Wszystkie wspomniane wyżej zadania znajdziemy w ofercie firm z różnych branż, mieszczących się w naszym katalogu. Wystarczy zaznaczyć swoje kryteria, aby odnaleźć firmy specjalizujące się poszczególnymi etapami przygotowań pogrzebu.