O czym pamiętać przy organizacji pogrzebu z kremacją?

O czym pamiętać przy organizacji pogrzebu z kremacją?

Kremacja, czyli spopielenie zwłok, jest coraz częściej praktykowanym zwyczajem pogrzebowym. Choć w naszej kulturze taki sposób pochówku wciąż spotyka się z pewnym sceptycyzmem, warto zauważyć, że obecnie jest w pełni akceptowany przez Kościół Katolicki. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę podczas organizacji pogrzebu z kremacją.

Przygotowując się do ostatniego pożegnania bliskiego zmarłego, zawsze zależy nam na tym, by ceremonia była zgodna z jego oczekiwaniami i oddawała mu należny szacunek. Jeżeli wolą naszego bliskiego było poddanie jego ciała kremacji, możemy zorganizować taki sposób pochówku, bez względu na obrządek, w jakim będzie prowadzona ceremonia pogrzebowa wyjaśnia nasz rozmówca z Zakładu Usług Pogrzebowych Charon w Elblągu.

Organizacja kremacji – formalności

Organizacja pogrzebu, bez względu na to, czy ma on przebiegać w formie tradycyjnej, czy obejmować właśnie kremację, wymaga dostarczenia do domu pogrzebowego kompletu dokumentów.

Wśród nich znaleźć się musi akt zgonu oraz dokument potwierdzający ubezpieczenie osoby zmarłej w ZUS lub KRUS. Niektóre zakłady pogrzebowe pomagają rodzinie w uzyskaniu takich dokumentów z odpowiednich urzędów i w tych trudnych chwilach zdecydowanie warto zdecydować się na takie wsparcie.

Dodatkowo, osoba zajmująca się organizacją pogrzebu musi okazać swój dowód osobisty. Jeżeli pochówek ma obejmować spopielenie zwłok, konieczne będzie również pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na kremację. Domy pogrzebowe, które zajmują się kremacją, zwykle udostępniają wzory takich dokumentów.

Organizacja kremacji – informacje praktyczne

Podczas organizacji pogrzebu z kremacją ciało zmarłego przygotowywane jest tak, jak do zwykłego pochówku. Różnica polega jednak na wyborze trumny. Ponieważ ciało umieszczane jest w spopielarni wraz z trumną, musi być ona wykonana z ekologicznych materiałów, takich jak drewno czy solidna tektura, bez okuć i powłok lakierniczych.

Pełne spopielenie zwłok zajmuje około 2 godzin. Następnie prochy umieszczane są w wybranej przez rodzinę czy bliskich urnie, którą można pochować w tradycyjnym grobie lub specjalnym kolumbarium, które znajduje się na cmentarzu.

Organizacja kremacji – uroczystości pogrzebowe

Rezygnacja z tradycyjnego pochówku na rzecz kremacji nie wyklucza organizacji towarzyszących pogrzebowi uroczystości. Rodzina zmarłego ma wiele możliwości, jeśli chodzi o wygląd i formę ostatniego pożegnania. Nic nie stoi na przeszkodzie zorganizowaniu czuwania w kaplicy lub wystawieniu ciała podczas mszy w kościele przed dokonaniem kremacji. W przypadku pochówku świeckiego, istnieje możliwość przygotowania uroczystości pożegnalnych w siedzibie zakładu pogrzebowego.