Zalety nagrobków granitowych

Granit to obok marmuru najpopularniejsza na rynku skała ozdobna, wykorzystywana w branży kamieniarskiej. Z granitowych płyt wykonuje się między inny nagrobki. W poniższym tekście znajdziemy kilka powodów, dla których granit doskonale spisze się w tej roli.
Czym jest granit?
Granit to jedna z najpowszechniej występujących na świecie skał magmowych – jego złoża można znaleźć na wszystkich kontynentach. Występuje również w Polsce – na Dolnym Śląsku, w ziemi kłodzkiej, w Tatrach, a także w okolicach Krakowa oraz północno-wschodniej Polsce. Mimo tak szerokiego występowania wydobywany jest obecnie z masywów dolnośląskich: karkonoskiego, strzelińskiego i strzegomskiego. Nazwa granitu pochodzi od łacińskiego słowa granum, oznaczającego ziarno. Jest on skałą o strukturze jawnokrystalicznej, zbudowaną w głównej mierze z minerałów takich jak kwarc, ortoklaz, plagioklaz, biotyt. Pochodzące z różnych złóż granity różnią się między sobą barwą – najczęściej występujące kolory to biel i różne odcienie szarości, rzadziej napotyka się skały w kolorze czerwieni czy zieleni. Gęsto granity utrzymuje się w granicach 2,65 – 2,75 g/cm3. Wykorzystywany jest między innymi do budowy pomników, w tym nagrobkówcmentarnych, płyt chodnikowych, schodów, parapetów, blatów kuchennych.
Przeczytaj również: Zalety nagrobków z marmuru
Zalety granitu
Co sprawia, że granit jest tak chętnie wybieranym surowcem naturalnych do budowy nagrobków? Przede wszystkich jego walory estetyczne oraz bardzo wysoka wytrzymałość na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne.
Przeczytaj również: Co powinno znaleźć się na nagrobku? Przewodnik po inskrypcjach i symbolice
- Wysoka estetyka – wygląd to z pewnością najważniejsza zaleta granitu.
Bardzo szeroka, rozbudowana paleta kolorystyczna sprawia, że wśród dostępnych rodzajów granitu z pewnością znajdziemy ten, który odpowiada naszym estetycznym wymaganiom – zapewnia pan Stanisław Sidorczuk, prowadzący Zakład Kamieniarski Kamsid - Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że nie ma dwóch identycznych bloków granitu. Każdy z nich charakteryzuje się unikalną strukturą i rysunkiem żył, co sprawia, że wykonany z niego nagrobek również będzie niepowtarzalnym, jedynym w swoim rodzaju pomnikiem.
- Wysoka wytrzymałość – granit deklasuje wszystkie inne materiały kamienne pod względem odporności na wszelkiego rodzaju szkodliwe czynniki zewnętrzne, a więc uszkodzenia mechaniczne do których zaliczamy uderzenia i zarysowania oraz niesprzyjające warunki pogodowe, między innymi zmiany temperatur, promieniowanie słoneczne oraz opady deszczu. W przeciwieństwie do marmuru, uchodzącego za najbardziej luksusową skałę, granit nie zmienia pod wpływem tych czynników swoich właściwości ani wyglądu.
- Łatwa pielęgnacja – gładka powierzchnia granitu oraz jego nasiąkliwość sprawiają, że bardzo łatwo utrzymać w czystości wykonany z niego nagrobek. Jest to cecha, która stawia go ponad surowcami takimi jak piaskowiec, który ze względu na chropowatą powierzchnię trudno oczyścić z zabrudzeń.
Przeczytaj również: Nagrobki jako forma pamięci - jakie symbole i motywy mogą być zastosowane?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
S. Czepnik Zakład kamieniarski
Kamieniarze
woj. kujawsko-pomorskie85-876 Bydgoszcz, al. kard. Wyszyńskiego 50
-
Leszek Brzostek Zakład kamieniarsko budowlany
Kamieniarze
woj. mazowieckie96-300 Żyrardów, Kasztanowa 38
-
Andrzej Sypniewski Zakład kamieniarski
Kamieniarze
woj. mazowieckie01-797 Warszawa, Powązkowska 28a