Z jakiego kamienia najczęściej stawiamy nagrobki?
Dla każdego śmierć bliskiej osoby zawsze jest traumatycznym przeżyciem. Formalności związane z pogrzebem to również czas dokonywania pewnych wyborów, takich jak wygląd miejsca pochówku. Rozterki dotyczą głównie rodzaju nagrobka, a co za tym idzie, materiału, z którego ma być wykonany. Jakie materiały stosuje się najczęściej przy wykonywaniu nagrobków?
Z czego dawniej budowano nagrobki?
Materiały, z których są zrobione stare, często zabytkowe nagrobki to granit, piaskowiec i łupek. W latach siedemdziesiątych XX wieku najpopularniejszym budulcem, jeśli chodzi o nagrobki, było lastriko. Składnikami tego materiału były drobny grysik, cement, woda i barwnik. Było to bardzo tanie rozwiązanie, tak jak konglomerat kwarcowy, który robi się z ze zmielonego kwarcu i specjalnej żywicy. Dziś również można używać tego typu budulca, zwłaszcza gdy nie ma się zbyt wielu pieniędzy na cele związane z pochówkiem. Niemniej jednak warto wybrać rozwiązania lepsze jakościowo i tym samym trwalsze, zwłaszcza że liczne zakłady kamieniarskie sprzedają materiał oraz usługi za dogodne raty.
Przeczytaj również: Na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania nagrobka?
Współczesne nagrobki
Obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów na nagrobki jest granit. Tak o nim mówi przedstawiciel firmy GRANMUR, która zajmuje się kamieniarstwem budowlanym: – Nagrobek granitowy jest bardzo trwały. Raz wykonany, nie straci swej formy przez wiele lat. Jest odporny na zarysowania, niekorzystne warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia. Pielęgnacja również nie nastręcza większych trudności. Nagrobek granitowy wystarczy tylko od czasu do czasu przetrzeć wilgotną gąbką.
Innym, nie mniej popularnym materiałem na nagrobki jest marmur występujący w wielu naturalnych kolorach i wzorach. Mimo swej efektowności jest on niestety bardziej podatny na działanie warunków atmosferycznych a nawet dużych sił. Ponieważ jest bardziej miękki od granitu, może czasem pękać. Ponadto do konserwacji trzeba używać specjalistycznych środków. Marmur jest skałą wapienną, dlatego z czasem ulega erozji, zwłaszcza w klimacie umiarkowanym, gdzie istnieje duża zmienność temperatur.
Przeczytaj również: Zalety nagrobków z marmuru
Nagrobek z piaskowca
Kolejnym materiałem, z którego robi się nagrobki, jest piaskowiec. W niektórych rejonach jest to bardzo popularny budulec. Kamień ten powstaje przez cementację piasku, który wytworzył się przy okazji formowania skał. Jego zaletą jest łatwa obróbka, przez co łatwo można mu nadać pożądany kształt. Trzeba jednak pamiętać, że szybko traci swój piękny wygląd, gdy jest niepoprawnie i niestarannie pielęgnowany. Trzeba też przyznać, że pod względem trwałości i twardości raczej ustępuje granitowi i marmurowi.
Przeczytaj również: Zalety nagrobków granitowych
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana