Tradycyjny pogrzeb czy kremacja – co wybrać?

Kiedy ze świata żywych odchodzi bliska nam osoba, trudno jest myśleć o czymś innym niż jej strata. Łatwiej jest się z tym pogodzić osobom głęboko wierzącym, dla których śmierć to przejście do kolejnego, lepszego wcielenia. Niestety to najbliżsi muszą wziąć na swoje barki organizację pochówku i podjąć decyzję, jak będzie wyglądał pochówek. Tradycyjny pogrzeb czy kremacja?
Wola zmarłego
Niechętnie myślimy o śmierci, często wręcz nie dopuszczamy do siebie faktu, że prędzej czy później będziemy musieli się z nią zmierzyć. Wiele osób deklaruje, że trudniej pogodzić się z wizją śmierci osoby bliskiej, niż swoją własną. Jeżeli zastanawiamy się, jaki rodzaj pochówku wybrać dla zmarłego bliskiego, przede wszystkim weźmy pod uwagę jego wolę. Gdy nie została nam ona bezpośrednio przekazana, przeanalizujmy, jakiego pochówku życzyłaby sobie dana osoba. Czy nie słyszeliśmy kiedyś z jej ust stwierdzenia, że kremacja jest lepsza od tradycyjnego pogrzebu? A może odwrotnie, że kremacja kojarzy mu się z bolesną historią naszego kraju?
Kwestie techniczne
Kościół katolicki, do którego należy większość Polaków, uważa, że religijne ostatnie pożegnanie powinno odbywać się nad trumną zmarłego, a nie dopiero po skremowaniu. W związku z tym musimy niejako liczyć się z dwoma uroczystościami. Jedna przeprowadzana jest w kaplicy, druga po kremacji na cmentarzu – dowiadujemy się od przedstawiciela Zakładu Pogrzebowego Szadkowski. Jeżeli bardzo zależy nam, by cała rodzina i bliscy zmarłego uczestniczyli w ostatnim pożegnaniu, weźmy pod uwagę czy wszyscy będą mogli pojawić się na obu uroczystościach. Dotyczy to sytuacji, w których wahamy się, jaki pogrzeb wybrać, ponieważ nie ma żadnych konkretnych przesłanek do skłonienia się w stronę konkretnej opcji. Inaczej jest w przypadku zdeklarowanych ateistów, których na cmentarzu żegna państwowy urzędnik, a nie ksiądz.
Opinia najbliższych
W przypadku gdy spoczął na nas ciężar zorganizowania pogrzebu osoby, która ma bliższą rodzinę niż my sami, musimy liczyć się z jej zdaniem. Syn lub córka, która jest odpowiedzialna za pogrzeb jednego z rodziców, musi bezwzględnie wziąć pod uwagę opinię żyjącego rodzica. To tylko jeden z przykładów, ponieważ podobnie powinniśmy się zachować w analogicznych przypadkach, chociażby gdy organizujemy pochówek współmałżonka, którego rodzice żyją.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Credo Kompleksowe Usługi Pogrzebowe Krzysztof Sosna
Pogrzebowe usługi
woj. śląskie44-361 Syrynia, 8 Maja 17