Oprawa muzyczna w trakcie pogrzebu
![Oprawa muzyczna w trakcie pogrzebu Oprawa muzyczna w trakcie pogrzebu](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-83376-oprawa-muzyczna-w-trakcie-pogrzebu.jpg)
Muzyka towarzyszy nam podczas najważniejszych chwil. Słuchamy jej codziennie, często nawet nieświadomie – podczas zakupów w sklepie, podróży samochodem, uroczystych imprez w gronie rodziny i znajomych. W zależności od utworu bawi lub wprowadza w melancholijny nastrój zadumy. Nic więc dziwnego, że pojawia się również na pogrzebach – nie tylko jak element liturgii podczas pogrzebu kościelnego, ale również podczas pogrzebów świeckich. Zwłaszcza, jeśli zmarły był z muzyką związany w szczególny sposób.
Oprawa muzyczna podczas mszy pogrzebowej
Muzyka pojawia się niemal podczas każdej uroczystości kościelnej. Zazwyczaj żałobne pieśni są grane na organach – w tle przez rozpoczęciem mszy, w trakcie całej liturgii oraz na sam koniec, podczas wyprowadzania trumny lub urny z kościoła. Marsz pogrzebowy Chopina to jeden z utworów, który najczęściej towarzyszy zmarłym w ich ostatniej drodze. Podczas uroczystości kościelnej śpiewane są również psalmy i inne pieśni żałobne, które podkreślają smutek chwili, ale również dają nadzieję osobom wierzącym, że ich bliski nie czuje już cierpienia.
Przeczytaj również: Trumna czy urna? Co wybrać?
Muzyka w tle w domu pogrzebowym
Coraz częściej delikatna muzyka w tle towarzyszy nam również podczas pożegnania zmarłego w domu pogrzebowym. Z jednej strony pozwala się skupić i wprowadza nastrój zadumy, z drugiej zaś nawet delikatna muzyka może zagłuszyć szuranie lub otwieranie drzwi, które rozpraszają żegnających zmarłego. Podczas pożegnania zmarłego pojawiają się również pieśni pogrzebowe, które łączą żałobników i w wyjątkowy sposób poruszają.
Przeczytaj również: W co ubrać zmarłego?
Melodie na trąbce, flecie, gitarze...
Zarówno podczas uroczystości kościelnych, jak i świeckich muzyka często towarzyszy żałobnikom również podczas składania trumny z ciałem lub urny z prochami do grobu – mówi pracownik zakładu usług pogrzebowych Drzewiarz z Drobina koło Płocka – Zazwyczaj są to melodie grane na trąbce, której wyjątkowy dźwięk podkreśla ich żałobny charakter. Równie dobrze sprawdzają się skrzypce, wiolonczela lub flet. Przepiękne aranżacje muzyczne wykonywane na tych instrumentach podkreślają uroczysty charakter pogrzebu, a także wzbudzają wśród uczestników pogrzebu zadumę. Jednocześnie pozwalają skupić się na dźwiękach, co choć w minimalnym stopniu pozwala oderwać myśli od smutku pożegnania.
Jeśli zmarły był szczególnie związany z innym rodzajem instrumentu zdarza się, że bliscy sami wykonują melodie na gitarze lub akordeonie, oddając w ten sposób hołd i wspominając wspólne chwile.
Przeczytaj również: Godny pochówek dla ukochanej osoby. Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy?
Ulubiona piosenka zmarłego
Czasem ostatnią wolą zmarłego lub jego najbliższej rodziny i przyjaciół jest puszczenie ulubionej za życia piosenki. Ze sprzętu muzycznego można puścić dowolny utwór, który w wyjątkowy sposób uhonoruje zmarłego oraz przypomni uczestnikom pogrzebu o sytuacjach, w których razem słuchali danego kawałka. Nie musi to być piosenka smutna – nic nie stoi na przeszkodzie, by oprawa muzyczna zawierała muzykę wesołą, jeśli tylko życzył sobie tego zmarły lub jego rodzina. Z pewnością taki pogrzeb zostanie zapamiętany na długo. A pamięć to najcenniejsze, co możemy ofiarować zmarłemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana