O czym pamiętać przy organizacji pogrzebu z kremacją?
Kremacja, czyli spopielenie zwłok, jest coraz częściej praktykowanym zwyczajem pogrzebowym. Choć w naszej kulturze taki sposób pochówku wciąż spotyka się z pewnym sceptycyzmem, warto zauważyć, że obecnie jest w pełni akceptowany przez Kościół Katolicki. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę podczas organizacji pogrzebu z kremacją.
Przygotowując się do ostatniego pożegnania bliskiego zmarłego, zawsze zależy nam na tym, by ceremonia była zgodna z jego oczekiwaniami i oddawała mu należny szacunek. Jeżeli wolą naszego bliskiego było poddanie jego ciała kremacji, możemy zorganizować taki sposób pochówku, bez względu na obrządek, w jakim będzie prowadzona ceremonia pogrzebowa – wyjaśnia nasz rozmówca z Zakładu Usług Pogrzebowych Charon w Elblągu.
Organizacja kremacji – formalności
Organizacja pogrzebu, bez względu na to, czy ma on przebiegać w formie tradycyjnej, czy obejmować właśnie kremację, wymaga dostarczenia do domu pogrzebowego kompletu dokumentów.
Przeczytaj również: Przebieg procesu kremacji
Wśród nich znaleźć się musi akt zgonu oraz dokument potwierdzający ubezpieczenie osoby zmarłej w ZUS lub KRUS. Niektóre zakłady pogrzebowe pomagają rodzinie w uzyskaniu takich dokumentów z odpowiednich urzędów i w tych trudnych chwilach zdecydowanie warto zdecydować się na takie wsparcie.
Przeczytaj również: Tradycyjny pogrzeb czy kremacja – co wybrać?
Dodatkowo, osoba zajmująca się organizacją pogrzebu musi okazać swój dowód osobisty. Jeżeli pochówek ma obejmować spopielenie zwłok, konieczne będzie również pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na kremację. Domy pogrzebowe, które zajmują się kremacją, zwykle udostępniają wzory takich dokumentów.
Przeczytaj również: Co powinien oferować dobry zakład pogrzebowy?
Organizacja kremacji – informacje praktyczne
Podczas organizacji pogrzebu z kremacją ciało zmarłego przygotowywane jest tak, jak do zwykłego pochówku. Różnica polega jednak na wyborze trumny. Ponieważ ciało umieszczane jest w spopielarni wraz z trumną, musi być ona wykonana z ekologicznych materiałów, takich jak drewno czy solidna tektura, bez okuć i powłok lakierniczych.
Pełne spopielenie zwłok zajmuje około 2 godzin. Następnie prochy umieszczane są w wybranej przez rodzinę czy bliskich urnie, którą można pochować w tradycyjnym grobie lub specjalnym kolumbarium, które znajduje się na cmentarzu.
Organizacja kremacji – uroczystości pogrzebowe
Rezygnacja z tradycyjnego pochówku na rzecz kremacji nie wyklucza organizacji towarzyszących pogrzebowi uroczystości. Rodzina zmarłego ma wiele możliwości, jeśli chodzi o wygląd i formę ostatniego pożegnania. Nic nie stoi na przeszkodzie zorganizowaniu czuwania w kaplicy lub wystawieniu ciała podczas mszy w kościele przed dokonaniem kremacji. W przypadku pochówku świeckiego, istnieje możliwość przygotowania uroczystości pożegnalnych w siedzibie zakładu pogrzebowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana