Nowoczesne nagrobki. Czym się charakteryzują i jakie rozwiązania wybieramy?

Odwiedzając bliskich na cmentarzu, z łatwością możemy dostrzec różnice między nagrobkami nowymi a tymi z okolic przełomu milenium. Nie chodzi tu jednak o typowe dla tych konstrukcji omszenie czy ślady pozostawione przez opady, a o formę samego pomnika. Podobnie, jak w innych dziedzinach architektoniczny, tak również w przypadku nagrobków stylistyka zmienia się i ewoluuje.
Nowoczesne nagrobki – co je wyróżnia i z czego są wykonane?
Obserwując starsze nagrobki łatwo zauważyć w nich ostre proste linie, z których stworzona jest bryła obiektu. Przekrój samych pomników jest symetryczny, natomiast wszelkie zdobienia bardzo oszczędne. Było to spowodowane nie tylko powszechną w tamtych czasach stylistyką, ale również brakami materiałowymi.
Nowoczesne nagrobki wyglądają jednak inaczej. Wyróżniają się one przede wszystkim zaokrąglonymi krawędziami, dzięki czemu są smuklejsze i wizualnie lżejsze. Płyty napisowe nie są już prostymi figurami geometrycznymi, natomiast zaczęły być stylizowane, by w lepszy sposób oddać osobisty charakter grobu. Znacznie zmienił się również sam grawer, co jest zasługą postępu technologicznego, który umożliwił powstawanie skomplikowanych wzorów znacznie mniejszymi nakładami czasu i pracy.
Zmienił się również wykorzystywany materiał. Wcześniej najpopularniejsze było lastryko, ze względu na powszechny dostęp oraz niską cenę. Aktualnie najczęściej wybierany jest granit. Nie tylko cechuje go ogromna wytrzymałość na zarysowania i warunki atmosferyczne, ale również jest znacznie łatwiejszy w pielęgnacji. Dodatkowo szarość coraz częściej zastępowana jest głęboką czernią albo połączeniami kolorystycznymi, takimi jak aurora lub tan brown.
Tworzeniem nagrobków zajmują się zakłady kamieniarskie, takie jak AGRAN Kamieniarstwo z Piekar Śląskich.
Nowoczesne nagrobki – najczęściej wykorzystywane materiały
Kamieniarstwo związane z tworzeniem nagrobków powróciło do pracy z kamieniem naturalnym. Jest to zasługa kilku czynników – po pierwsze ze względu na bardziej rozbudowany transport oraz zmiany w umowach celnych łatwiej o pozyskanie niższym kosztem wysokojakościowego materiałów, takich jak: granit, marmur czy piaskowiec.
Po drugie więcej osób zaczęło dostrzegać zalety kamieni naturalnych. Są one łatwe w obróbce, dzięki czemu możliwe jest tworzenie z nich pięknej galanterii oraz wyrobów sztuki sepulkralnej. Istnieją one również w wielu odmianach kolorystycznych, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie nagrobka do własnych gustów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Granit Kolor Tomasz Występek
Kamieniarze
woj. podkarpackie38-400 Krosno, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 32