Najważniejsze elementy oprawy pogrzebowej

Oprawa pogrzebowa wpływa na doniosłość ceremonii. Oddawany hołd zmarłemu podczas ostatniego pożegnania można podkreślić odpowiednią muzyką, dekoracjami kaplicy, kwiatami i wiązankami. Elementy oprawy na pogrzebie powinny być jednak stonowane, aby nie przyćmiewać atmosfery żałoby. Organizację godnej i pięknej uroczystości pożegnania warto zlecić zakładowi pogrzebowemu.
Jakie są elementy oprawy pogrzebowej?
Czas pożegnania z bliską osobą zawsze jest trudny. Organizacja pogrzebu, przewiezienie ciała oraz dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności często przerasta pogrążonych w bólu żałobników. W ciężkich chwilach pomocną rękę podczas przygotowywania ceremonii pochówku oferują zakłady usług pogrzebowych. Doświadczeni w organizacji pochówków pracownicy dobiorą odpowiednie kwiaty, a w razie potrzeby także muzykę.
Jednym z podstawowych elementów pożegnania zmarłego jest składanie kwiatów przy trumnie, które mają wyrażać smutek i szacunek. Jak podkreślają pracownicy zakładu pogrzebowego Resurrexit, najlepiej jest wybierać kwiaty w żółtych odcieniach kolorystycznych. Żółta barwa ma bowiem pasującą do żałobnej atmosfery pogrzebu symbolikę, która dotyka spraw związanych z melancholią, żalem i smutkiem po straci bliskiej osoby. Na pochówki kupuje się zazwyczaj chryzantemy, tulipany, astry, a także storczyki, róże i goździki.
Przeważnie rodzina zmarłego decyduje się na zakup żywych roślin. Najbliżsi przynoszą obszerne wieńce, które powstają na stelażu z iglaków zdobionym dowolnym gatunkiem kwiatów i szarfą z napisem. Alternatywą jest mniejsza wiązanka z kwiatów i ozdób.
Muzyka na pogrzebie
Muzyka na pogrzebie nadaje ceremonii dostojności i podnosi rangę określonych rytuałów. W gestii rodziny jest wybór odpowiedniego repertuaru, który zwykle odpowiada upodobaniom zmarłej osoby. Muzyka towarzyszy żałobnikom podczas całego obrządku pochówku. Zwykle za pomocą odpowiedniego akompaniamentu podkreśla się najważniejsze jego elementy jak na przykład złożenie ciała do grobu. Melodia grana przez muzyka powinna być doniosła i podkreślać atmosferę smutku i przygnębienia. Na pogrzebach często pojawiają się także profesjonalni śpiewacy.
Najczęściej wybieranym instrumentem na pogrzeby jest trąbka, której dźwięk jest podniosły i uroczysty. Nie rzadko na ceremoniach pojawiają się także skrzypce i flety, a także wiolonczele. Wybór instrumentu na ogół jest podyktowany upodobaniami zmarłego, a także utworem, jaki rodzina chce na ceremonii usłyszeć. Melodia może być grana na żywo lub puszczana z systemu nagłaśniającego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Stela Zakład Usług Pogrzebowych Bogumiła Boczkowska
Pogrzebowe usługi
woj. małopolskie31-510 Kraków, Rakowicka 43
-
Aleksandra Pelc Kwiatownia pracownia florystyczna
Kwiaciarnie
woj. dolnośląskie55-200 Oława, Kutrowskiego 56 lok. 3