Najnowsze trendy w architekturze nagrobnej
Moda towarzyszy nam każdego dnia. I nie mamy na myśli wyłącznie ubrań – trendy pojawiają się również w innych dziedzinach życia: wystroju wnętrz lub projektach architektonicznych. Nie omijają również architektury nagrobnej, co można zaobserwować nawet w przypadku nagrobków pochodzących z minionych wieków – ludzie od zawsze przywiązywali wagę do ich wyglądu. Przyjrzyjmy się więc najnowszym trendom w architekturze nagrobnej.
Zmiany trendów w architekturze nagrobnej
Odniesienie trendów do nagrobków może brzmieć dość kontrowersyjnie. Jednak nie da się ukryć, że w Polsce stawianie płyt nagrobnych ma długą tradycję i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się coś zmienić. Podobnie jak we wszystkich innych dziedzinach życia, pojawiają się tu zmiany i wyraźne skierowanie gustów klientów zakładów kamieniarskich w stronę określonych realizacji. Każdy, kto choć raz odwiedził cmentarz, na którym znajdują się pomniki sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat, potrafi bez czytania epitafium określić, które z nich zostały postawione wiele lat temu.
Przeczytaj również: Na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania nagrobka?
Co ma wpływ na trendy w przypadku nagrobków? Pomniki stawiają swoim zmarłym ich najbliżsi. Podczas odwiedzin na cmentarzu mają możliwość obejrzenia setek i tysięcy różnych nagrobków. Chcą, aby zmarły miał równie piękny pomnik, który będzie świadczył o pamięci osób, które opiekują się grobem. Dlatego wybierają takie, które się im podobają i które skłaniają do zadumy. Nic dziwnego, że wyjątkowo estetyczne realizacje są powtarzane w podobnej formie. A wówczas możemy mówić o trendzie – dlatego termin ten nie powinien dziwić nawet w przypadku architektury nagrobnej.
Przeczytaj również: Zalety nagrobków granitowych
Najnowsze trendy – minimalistyczne nagrobki z granitu
Obecnie najczęściej wybierane są nagrobki granitowe. Za tym kamieniem przemawia wiele zalet: jest niezwykle odporny na warunki atmosferyczne panujące w Polsce, wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, cechuje się wysokimi walorami estetycznymi, a do tego jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Granit jest ponadczasowy oraz stosunkowo łatwy w obróbce, a do tego występuje w szerokiej gamie barw i wzorów. Ma unikalną strukturę, użylenie, a dzięki możliwości obróbki może posiadać dowolny kształt. Powierzchnia może być matowa lub polerowana, dlatego wśród nagrobków granitowych każdy znajdzie wzór i kolor idealny dla zmarłego, któremu chce postawić pomnik.
Przeczytaj również: Zalety nagrobków z marmuru
Wśród realizacji dominują nagrobki proste, minimalistyczne, wręcz ascetyczne. Dominuje czerń i różne odcienie szarości, jednak można spotkać również płyty nagrobne w kolorze ciemnej zieleni, bordo lub brązów. Nie ma zbyt wielu ozdób, choć często pojawiają się grawery – nie tylko słowa modlitwy lub odniesienia religijne, ale również krótkie opisy dotyczące osoby zmarłej lub cytaty – dodaje specjalista z Pracowni Kamieniarskiej Grzelińscy.
Prosta i elegancka forma architektury nagrobnej
Większość najnowszych nagrobków cechuje się niezwykle prostą formą. Nie znajdziemy tu łuków i nietypowych kształtów. Niewymuszona forma jest elegancka i piękna w swej prostocie. Oprócz imienia i nazwiska, dat urodzin oraz śmierci, na nagrobku znajdziemy ewentualnie zdjęcie osoby zmarłej, oprawione w ramkę lub wygrawerowane bezpośrednio na kamieniu. Wśród napisów pojawiają się słowa modlitwy lub cytaty, które skłaniają do refleksji i zadumy nad upływającym czasem i śmiercią. Mało popularne są wymyślne płaskorzeźby lub rzeźby – zazwyczaj jedynie prosty krzyż. Dzięki temu chwil modlitwy lub zadumy nie zakłócają krzykliwe ozdoby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana