Kryteria wyboru zakładu pogrzebowego
Chociaż wybór zakładu pogrzebowego bywa niezwykle trudnym przeżyciem, są sytuacje, w których jego dokonanie jest konieczne. W tym czasie wszystkie sprawy wydają się ciężkie jak głaz – formalności, oprawa ceremonii, rodzaj trumny, ustalenie daty pogrzebu. Warto więc skorzystać z usług takiej firmy, który przejmie jak największą ilość obowiązków i pomoże szybko przejść przez początki żałoby. Na co więc zwrócić uwagę?
Zakład pogrzebowy – kryteria wyboru
Czasami wybór zakładu, który jest najbliżej w okolicy, to jedyne kryterium, jakim się kierują pogrążeni w smutku żałobnicy. Warto jednak spojrzeć również na zakres usług świadczonych świadczone przez takie placówki. Co w niego wchodzi?
Przeczytaj również: Jak zorganizować transport zmarłej osoby?
- Podstawowe czynności – to przede wszystkim przewóz zwłok oraz wybór trumien i nagrobków. Ponadto każdy szanowany zakład pogrzebowy powinien mieć chłodnię. Ważne, by był przygotowany na każdą ewentualność, dlatego taka placówka musi być dostępna w trybie 24/7. Jeśli do tego świadczy usługę kopania grobów, przygotowania tzw. klepsydr oraz wspiera przy przewozie trumny na ceremonię pogrzebową, a następnie do grobu.
- Nadzwyczajne usługi – zakłady pogrzebowe z renomą nie zamykają się na kilka podstawowych czynności. Dlatego też starają się ułatwić żałobnikom przejście przez organizację pogrzebu w każdej sytuacji. Niektóre z nich więc przewożą zwłoki oraz prochy nie tylko w kraju, ale również sprowadzają je lub transportują za granicę. W dodatku przygotowują zmarłego do uroczystości (nawet z uwzględnieniem tanatopraksji) czy wykonują ekshumacje.
- Organizacja uroczystości – obecnie zakłady pogrzebowe zajmują się nawet organizacją we wszystkich obrządkach religijnych, również świeckich, jak i przeprowadzają (na życzenie) kremację wraz z uroczystością pożegnalną.
- Oprawa ceremonii – większość uroczystości pogrzebowych nie jest w stanie się odbyć bez odpowiedniej oprawy. Szanowane zakłady dostarczają kwiaty i wieńce, a nawet zapewniają oprawę muzyczną czy nagłośnienie. Co istotne, mogą również zorganizować stypę. W ten sposób cały proces pochówku jest zdjęty z barków żałobników.
Zakład pogrzebowy – pomoc w formalnościach
Pracownicy zakładu funeralnego muszą się cechować wrażliwością i empatią, ale także dobrą znajomością procedur do dopełnienia po śmierci. W wielu przypadkach możesz im nawet zlecić załatwienie wszystkich formalności. Taką pomoc świadczy np. zakład Usługi Pogrzebowe "Arka" s.c. z Olsztyna, który dodatkowo zapewnia bezgotówkowe organizowanie pogrzebu w ramach zasiłku np. ZUS, KRUS. Zakład przeprowadza też formalności urzędowe np. w szpitalach, sanepidach czy placówkach ZUS, KRUS, MSWiA czy WBE.
Przeczytaj również: 3 cechy dobrej mowy pogrzebowej
Warto wybrać też specjalistów, którzy pomogą w drukowaniu klepsydr, zamieszcza kondolencje, nekrologi czy dysponuje odzieżą żałobną i innymi akcesoriami. Dzięki temu żałobnicy mogą zdjąć z siebie praktycznie cały ciężar organizacji pogrzebu.
Przeczytaj również: Formalności niezbędne przy organizacji pogrzebu
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana