Kremacja, czyli spopielenie zwłok. Co należy wiedzieć na ten temat?

W Polsce coraz częściej podejmuje się decyzję o kremacji zwłok. Spopielone ciało umieszcza się wówczas w urnie, którą następnie składa się albo w grobie ziemnym, albo w kolumbarium. Chociaż wiele osób martwi się, że spopielenie zwłok nie jest zgodne z wiarą, Kościół Katolicki dopuszcza do kremacji, podobnie jak polskie prawo. Co jeszcze trzeba wiedzieć na ten temat?
Jak wygląda kremacja zwłok?
Przygotowanie ciała do spalenia jest podobne jak w przypadku zwykłego pochówku. Wszystko odbywa się zgodnie z ostatnią wolą zmarłego. Zamiast jednak ułożyć go do trumny w eleganckich ubraniach, okrywa się go całunem, a następnie wybiera się odpowiednią urnę.
Sam proces kremacji zwłok trwa około dwóch godzin i odbywa się w intymnej atmosferze. Dopiero po zakończeniu i oddaniu bliskim prochów do budynku jest wprowadzany kolejny klient.
Spopielanie rozpoczyna się od tego, że ciało zmarłego wprowadzane jest w trumnie do pieca kremacyjnego. Temperatura, w jakiej zwłoki muszą zostać spalone, to około 1000oC. Szczątki, które całkowicie nie spłonęły, wyjmowane są z pieca i wkładane do specjalnej komory, gdzie się studzą. Następnie popioły są rozdrabniane, przesypywane do worka i umieszczane w urnie, która przekazywana jest rodzinie wraz z dokumentem potwierdzającym spopielenie.
Co jeszcze należy wiedzieć o kremacji zwłok?
Aby dokonać kremacji zwłok, nie trzeba posiadać innych dokumentów niż przy zwykłym pochówku. Rodzina zmarłego musi natomiast podpisać pisemne zezwolenie na spopielenie bliskiego. Ważny jest również dobór odpowiedniej trumny, która zostanie spalona wraz z ciałem. Nie może ona posiadać plastikowych czy metalowych ozdób. Nie powinna być również lakierowana, ponieważ nie będzie to zgodne z ekologią. Trumna kremacyjna składa się zazwyczaj z drewna, wikliny i tektury. Ze względów bezpieczeństwa nie można także wsadzać nic do środka.
Pogrzeb z kremacją bardzo często jest dwuetapowy. Pierwszy z nich polega na pożegnaniu się ze zmarłym jeszcze przed spopieleniem. Kolejny etap to uroczyste spalanie zwłok w krematorium, gdzie również spotyka się cała rodzina. Na koniec odbywa się tradycyjny pochówek. Cały proces warto zlecić firmie, która ma doświadczenie i potrafi się zachować dyskretnie. Osobom mieszkającym w Radomiu można polecić m.in. firmę BROST, która od wielu lat działa w branży funeralnej.
Pogrzeb bliskiego nigdy nie jest łatwy. Szczególnie ciężkim przeżyciem może być jego spopielenie. Z punktu widzenia środowiska, jak i religii, warto jednak zdecydować się właśnie na taki pochówek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Stela Zakład Usług Pogrzebowych Bogumiła Boczkowska
Pogrzebowe usługi
woj. małopolskie31-510 Kraków, Rakowicka 43