Jak zorganizować transport zmarłego z zagranicy?
Śmierć bliskiej osoby za granicą to ogromna trauma, jednak sprawny przywóz zwłok do Polski jest koniecznością. Ta procedura wiąże się z dopełnieniem stosownych formalności oraz zorganizowaniem transportu. Warto te zadania powierzyć doświadczonemu zakładowi pogrzebowemu, który specjalizuje się w takich usługach. Jak więc krok po kroku przebiega transport zmarłego z zagranicy?
Międzynarodowy transport zwłok – co musisz o nim wiedzieć?
Zwłoki z zagranicy może sprowadzić rodzina zmarłego do 4 stopnia pokrewieństwa. W większości przypadków procedura przebiega bardzo podobnie. W pierwszej kolejności trzeba wystąpić o zgodę do starosty powiatu na przywóz zwłok. Wniosek jest rozpatrywany do 3 dni i nie uiszcza się za niego opłaty skarbowej. Do wniosku należy dołączyć załącznik, który potwierdza zgon i jego przyczynę.
Przeczytaj również: Zasady międzynarodowego transportu zwłok
- Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, zostaje on przesłany wraz z załącznikami do polskiego urzędu konsularnego w kraju, z którego zwłoki zostaną sprowadzone. W większości przypadków wśród załączników powinno znaleźć się zaświadczenie, że zgon nie miał związku z chorobą zakaźną. Drugi załącznik to zaświadczenie z firmy pogrzebowej potwierdzające, że spełnia ona normy przewozu ciał
– mówi specjalista z zakładu pogrzebowego Resurrexit.
Na tej podstawie konsul wypełnia zaświadczenia na przewóz zwłok albo prochów. Zazwyczaj za uzyskanie tych dokumentów należy wnieść opłatę, która waha się w granicy 50 euro. Warto wiedzieć, że w przypadku przewozu prochów zmarłego załączniki składane do konsulatu nieznacznie się różnią – jest to zaświadczenie o kremacji zwłok oraz potwierdzenie z zakładu pogrzebowego, że urna jest z metalu i zawiera tylko szczątki.
Przeczytaj również: Na czym polega pogrzeb świecki?
Jak zorganizować transport zwłok z zagranicy?
Zwłoki zmarłego powinny być przewiezione specjalnym środkiem transportu, którym dysponuje zakład pogrzebowy. Międzynarodowy transport zwłok odbywa się odpowiednio oznakowanymi pojazdami, spełniającymi odgórnie narzucone normy i kryteria. Muszą mieć kabinę kierowcy odizolowaną od części przeznaczonej na umieszczenie zwłok, zabezpieczenie przed przesuwaniem się trumny lub pojemnika oraz podłogę z łatwo zmywalnego materiału, która jest odporna na środki dezynfekujące.
Przeczytaj również: Zasady międzynarodowego transportu zwłok
Warto więc skorzystać z usług renomowanego zakładu pogrzebowego, który posłuży wsparciem zarówno w wyrobieniu dokumentów, jak i legalnym transporcie zmarłego. Doświadczeni specjaliści przeprowadzają nawet odprawy graniczne w zakresie celnym i sanitarnym. Jest to gwarancja bezpiecznego i sprawnego przewozu w każdej sytuacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana