Gdzie można przechowywać urny z prochami zmarłych?

W Polsce nadal tradycyjny pochówek w trumnie na cmentarzu jest najczęściej wybieraną formą. Jednak kremacja zwłok i umieszczenie ich w urnie nie jest już aż taką abstrakcją. Ponieważ jest to wciąż mało powszechne w naszym kraju, wiele osób nie wie, co potem zrobić z urną. Czy można ją zabrać do domu? Czy zakopuje się ją w ziemi na cmentarzu? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące przechowywania urny z prochami.
Czy urnę z prochami można przechowywać w domu?
W amerykańskich filmach czy serialach niejednokrotnie można zobaczyć scenę, w której rodzina trzyma urnę po zmarłym członku rodziny w domu na półce czy nad kominkiem. Być może widziałeś też sceny, w których rodzina wspólnie rozsypuje prochy do morza czy w innym ważnym dla nich miejscu. Chociaż skremowane zwłoki nie stanowią żadnego zagrożenia sanitarnego, ze względów etycznych nie wolno tego robić. Jest to niezgodne z katolickimi zwyczajami, które nakazują godne pochowanie zmarłego na cmentarzu. Warto podkreślić, że również polskie prawo zabrania trzymania urny z prochami zmarłego w domu, jak i rozrzucaniu ich w przestrzeni publicznej czy nawet na łonie natury.
Piwnice grobowe na urny
Zgodnie z zasadami kościoła katolickiego oraz z polskim prawe, urny z prochami zmarłego powinny być pochowane na cmentarzu parafialnym lub komunalnym. Można je pochować w tradycyjnym grobie rodzinnym lub zdecydować się na niewielką piwnicę urnową. Tego typu piwnice nie różnią się znacznie od standardowych piwnic grobowych. Są po prostu mniejsze, ponieważ urna zajmuje o wiele mniej miejsca niż trumna. Przygotowuje się je z prefabrykantów betonowych, dzięki czemu są odporne na warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Piwnice urnowe, które znajdziesz np. w ofercie producenta piwnic grobowych Zbigniewa Wrony, mogą być miejscem zbiorowego pochówku dla całej rodziny.
Kolumbaria
Urny z prochami zmarłego można przechowywać także w kolumbariach, czyli zbiorowych miejscach pochówku. Inaczej można nazwać je ścianami pamięci, ponieważ są to naziemne ścianki z wyznaczonymi miejscami na urny. Niekiedy przyjmują też postać budowli w kształcie kopuły. Są to jednak rzadziej spotykane miejsca pochówku niż piwnice urnowe. Zazwyczaj stawia się je wtedy, gdy na cmentarzu nie ma już miejsca na kolejne nagrobki. Przy każdej urnie w kolumbarium znajduje się miejsce dane zmarłego oraz na epitafium – krótki napis, który ma go upamiętniać lub sławić. Ponieważ w naszej kulturze zmarłym stawia się znicze i kwiaty, w kolumbarium nie może też zabraknąć na nie miejsca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zakład Pogrzebowy Nadzieja
Pogrzebowe usługi
woj. małopolskie32-400 Myślenice, Kazimierza Wielkiego 27A
-
Credo Kompleksowe Usługi Pogrzebowe Krzysztof Sosna
Pogrzebowe usługi
woj. śląskie44-361 Syrynia, 8 Maja 17