Florystyka pogrzebowa. Rodzaje i techniki
Trudno jest sobie wyobrazić uroczystość pogrzebową bez oprawy kwiatowej. Kwiaty w dniu pogrzebu odnoszą się do kruchości ludzkiego życia i są najlepszym sposobem na oddanie pamięci osobie zmarłej. Jest to swego rodzaju symbol pożegnania. Dzięki florystyce pogrzebowej możemy podkreślić podniosłość atmosfery w kościele podczas mszy oraz na cmentarzu. W tym artykule dowiesz się, jakie wyróżniamy rodzaje i techniki florystyki funeralnej!
Rodzaje florystyki pogrzebowej
Florystyka pogrzebowa dzieli się na florystykę związaną bezpośrednio z pochówkiem zmarłego oraz florystykę nagrobną. Zalicza się do niej takie wyroby jak: wiązanki i wieńce pogrzebowe, kompozycje kwiatowe na grób, bukiety kondolencyjne, dekoracje trumny i urny, dekoracje kościoła na ceremonię pogrzebową, krzyże, girlandy, serca i wiele innych.
Przeczytaj również: Jakie kwiaty powinny znaleźć się we wiązance pogrzebowej?
O wyborze florystyki pogrzebowej decyduje bardzo wiele czynników, np. relacja, jaka wiązała nas z osobą zmarłą, upodobania osoby zmarłej, nasze własne preferencje czy możliwości finansowe. Najczęściej spotykane na pogrzebach są wiązanki i wieńce pogrzebowe z dobraną kolorystycznie szarfą z dedykacją – dowiadujemy się w rozmowie z pracownikiem firmy pogrzebowej Gloria z Żarowa, która posiada bogatą ofertę florystyki pogrzebowej.
Wieniec pogrzebowy to dość duża konstrukcja florystyczna umożliwiająca postawienie wieńca pionowo. Składa się on z podkładu, najczęściej jodłowego, kilkudziesięciu kwiatów i zielonych dodatków, np. liści eukaliptusa, a także drewnianego stelażu. Wieniec pogrzebowy wybierany jest głównie przez najbliższą rodzinę i delegacje z firmy. Natomiast wiązanka pogrzebowa jest mniejsza i nadaje się do położenia na trumnie lub grobie. Przeznaczona jest dla dalszej rodziny oraz bliskich kolegów i koleżanek. Osoby dalsze, np. sąsiedzi i znajomi przychodzą na ceremonię pogrzebową najczęściej z bukietami lub pojedynczymi kwiatami.
W kompozycjach kwiatowych ważna jest nie tylko kolorystyka, ale również rodzaj kwiatów i ich trwałość. Najodpowiedniejsze wydają się być kwiaty białe i kremowe, które symbolizują czystość i spokój. Często też wybierane są kwiaty czerwone symbolizujące miłość do osoby zmarłej. Wybór kwiatów to kwestia indywidualna, jednak dominującymi kwiatami nagrobnymi są róże, gerbery, chryzantemy, hortensje, goździki, lilie czy wrzosy.
Jakie wyróżniamy techniki florystyczne?
Techniki florystyczne to podstawa warsztatu każdego florysty. Technik jest bardzo dużo, jednak skupimy się głównie na technikach we florystyce pogrzebowej. Przy tworzeniu wieńców pogrzebowych najczęściej przydatnymi technikami jest: wicie, klejenie, drutowanie, wiązanie, szynowanie, szpilenie, owijanie, dokładanie, nadziewanie itd. Techniki wiązania dzielą się na:
- wiązanie spiralne - do wiązanki dokłada się kolejno łodygi, układając je zawsze pod kątem. Kwiaty rozkłada się równomiernie, obracając wiązankę w dłoni. Miejscem wiązania jest punkt, w którym stykają się i klinują łodygi. Przy czym należy pamiętać, aby w miejscu wiązania nie znajdowały się żadne kolce i liście,
- wiązanie równoległe - kwiaty układane są pionowo, czyli równolegle do siebie. Wiązanka taka ma najczęściej kilka miejsc wiązań, które zapewniają jej stabilność.
Technika drutowania jest stosowana w celu wzmocnienia łodyg i nadania kwiatom pożądanego kształtu. Drutowanie sprawia, że łodyga po wygięciu zostaje w danej pozycji i nie łamie się, co bardzo dobrze sprawdza się w kompozycjach pogrzebowych. Drutować można łodygi nie tylko na zewnątrz, ale również od środka (jeżeli kwiaty mają puste łodygi). Bardzo ważny jest także dobór grubości drutu do rodzaju materiału roślinnego. Kolejną techniką wykorzystywaną we florystyce pogrzebowej jest szynowanie, które polega na umieszczeniu dwóch drutów po zewnętrznych stronach łodygi, na tej samej wysokości. Powstałą z drutów szynę owija się zieloną taśmą florystyczną. Zabieg ten ma na celu miejscowe dogięcie rośliny do pożądanego kształtu.
Technika klejenia nie wymaga nawijania roślin na druty. Do układania kompozycji kwiatowej wykorzystuje się m.in. pistolet do kleju, który rozgrzewa klej do wysokiej temperatury, kleje kolorowe, kleje w rozpylaczu czy wodoodporne kleje na zimno, które znajdują zastosowanie w wyrobach pogrzebowych i dużych aranżacjach okolicznościowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana