Czym zajmuje się tanatopraktor?
Pochówek zmarłej osoby to dla jego bliskich smutne wydarzenie wiążące się z bólem, żalem, a także poczuciem straty i osamotnienia. Wyjątkowe emocje budzi w szczególności moment pożegnania na pogrzebie, gdy widzimy zmarłego po raz ostatni. O to, by widok ten pozostał dobrym wspomnieniem, troszczy się tanatopraktor. Na czym dokładnie polega jego praca?
Balsamowanie, czyli konserwacja zwłok
Tanatopraksją nazywamy, ogólnie mówiąc, przygotowanie osoby zmarłej do ceremonii pochówku, tak, aby ekspozycja jej ciała była bezpieczna i jak najbardziej estetyczna, co pomoże złagodzić ból bliskich w żałobie i nie narazi ich na negatywne emocje. Celem prawidłowo przeprowadzonych przez tanatopraktora zabiegów jest przywrócenie zmarłemu wyglądu, z jakiego znany był on za życia, czyli takiego, który zapamiętali jego bliscy.
Przeczytaj również: Przygotowanie zmarłego do pochówku. Co warto wiedzieć?
Efekt powinien być maksymalnie naturalny i estetyczny, jednak zanim dojdzie do zabiegów czysto kosmetycznych, w pierwszej kolejności należy odpowiednio zabezpieczyć ciało i przygotować je do dalszej pracy. - Mówi przedstawiciel Zakładu Pogrzebowego J. Z. Kiełbaska w Nowej Rudzie. - W tym celu dokonuje się konserwacji ciała potocznie zwanego balsamowaniem, chociaż w rzeczywistości wcale nie przypomina to starożytnych praktyk. Na początku zwłoki muszą być zdezynfekowane, następnie do organizmu zmarłego wprowadza się specjalny preparat konserwujący na bazie formaldehydu. Dzięki temu zwłoki nie ulegają dalszemu rozkładowi, prezentują się bardziej estetycznie i można na nich przeprowadzić zabiegi z zakresu tanatokosmetyki.
Toaleta pośmiertna
Tanatokosmetyka, zwana również toaletą pośmiertną, polega w dużej mierze na sztuce wizażu, czyli nadaniu osobie zmarłej pożądanego wyglądu. Powinien on być przede wszystkim estetyczny, dlatego zmarłą osobę trzeba w pierwszej kolejności umyć, ewentualnie obciąć paznokcie i ubrać w wybrany strój. Następnie wykonuje się profesjonalny makijaż, który przede wszystkim ma na celu odwzorować naturalny wygląd zmarłego, zwłaszcza koloryt jego cery. Przy użyciu specjalistycznych kosmetyków usuwa się również niedoskonałości skóry, np. przebarwienia pojawiające się w wyniku procesów fizjologicznych zachodzących po śmierci. Warto zaznaczyć, że praca tanatopraktora wymaga nie tylko taktu, ale i obszernej wiedzy, również na temat zmarłej osoby i historii jej chorób. Niezbędne są również umiejętności, zwłaszcza w przypadku tanatoplastyki, czyli rekonstrukcji zwłok osób, które nie zmarły śmiercią naturalną, a doszło do ich zgonu na skutek nagłych zdarzeń, np. wypadków komunikacyjnych. Podsumowując, zawód tanatopraktora jest niezwykle wymagający, ale też potrzebny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana