Czy kremacja ciała jest zgodna z wiarą katolicką?

Zaraz obok klasycznego pochówku, czyli inhumacji zmarłego kremacja zwłok to jedno z częściej wybieranych rozwiązań pogrzebania ciała. Dlaczego kremacja jest tak powszechnym wyborem wśród wielu osób? Czy jest ona zgodna z zasadami wiary katolickiej? Jak złożyć wniosek o kremację zwłok? Odpowiedzi na te i inne nurtujące Cię pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Kremacja katolika – czy to możliwe?
Od 1963 roku Kościół katolicki dopuszcza kremację zwłok swoich wiernych. Prochy według zaleceń powinny znaleźć się jednak w miejscu do tego przeznaczonym. Najczęściej są to cmentarze, kościół lub inne zatwierdzone przez władze kościelne miejsce.
Kremację można przeprowadzić wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia przez osobę organizującą pochówek bądź zgodnie z ostatnią wolą zmarłego. W przypadku katolickich pogrzebów nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas pogrzebania skremowanych prochów odbyła się uroczystość z udziałem księdza.
Prochy zmarłego najczęściej umieszczane są w specjalnej urnie, którą z kolei chowa się w kolumbarium lub grobie. Częstą praktyką jest pogrzebanie skremowanych zwłok w grobowcu rodzinnym.
Jak wygląda procedura kremacji zwłok?
Bliska Ci osoba wyraziła chęć kremacji ciała po śmierci? Tutaj zapoznasz się z procedurami, które Cię czekają. Pochówek taki wymaga dopełnienia pewnych formalności, które zagwarantują, że wszystko przebiegnie zgodnie z prawem oraz wiarą katolicką.
Zakład pogrzebowy Hreczuch z Wrocławia świadczy usługi pogrzebowe na najwyższym poziomie już od ponad 30 lat. Zakład zajmuje się transportem zwłok, organizacją tradycyjnych pogrzebów oraz kremacją ciał.
W celu przeprowadzenia pochówku skremowanych zwłok niezbędny jest akt zgonu oraz zgoda zmarłego na taki rodzaj pogrzebu. Prochy zmarłej osoby powinny być umieszczone w trumnie wykonanej z ekologicznych materiałów. Najczęściej jest to drewno, wiklina lub prasowana tektura. Urny takie powinny być pozbawione metalowych bądź plastikowych elementów dekoracyjnych.
Sama kremacja zwłok zgodnie z wiarą katolicką musi zostać przeprowadzona z należytym szacunkiem. Z reguły spalanie ciała trwa od dwóch do trzech godzin. Po tym czasie proch przenoszony jest do specjalnej komory w celu ostudzenia popiołów. Prochy ciała w temperaturze pokojowej przesypuje się do woreczka i umieszcza w urnie.
Warto zaznaczyć, że kremacja zwłok to coraz popularniejsza metoda pochówku. Wynika ona nie tylko ze względów ekonomicznych i potrzeby ochrony środowiska, ale również powszechnej akceptacji tego typu pochówku wśród społeczeństwa oraz Kościoła.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana